Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Erika elu lõppes seal, kust see algama pidi.
superpilt: 
sissejuhatus: 
„Pärast poja surma oli Erika mulle kallim kui oma laps. Oleksin väga tahtnud tal hüvastijätuks vähemalt pead silitada, kuid ei lubatud. Öeldi, et parem, kui ma tema surnukeha ei näe,“ räägib 6. aprillil Audrus mõrvatud Erika Adamase vanaema Sirje.
tekst: 

Erika sängitati Audru kalmistul ema kõrvale mulda möödunud laupäeval. Ka tema ema suri noorelt, ainult 30 aastaselt, kuid Erika elutee jäi veelgi lühemaks, tänavu juunis oleks ta saanud 22 aastaseks. Ema kaotas Erika viieselt ja isa seitsmeselt. Üles kasvatasid Erika vanaema ja vanaisa. Rahvast oli Erika matustel väga palju. „Ainult jõulude ajal on kirikus nii palju inimesi,“ ütles kirikuõpetaja Erika ärasaatmisel. Eilegi põlesid Erika haual küünlad ja tulid inimesed, kes tõid hauale lilli.

Täna saab Erika hukkumisest kaks nädalat. Vanaema juures kapil on leinalintidega küünalde vahel Erika pilt, kus ta hoiab käes suurt kimpu roose. See on tehtud peaaegu viis aastat tagasi, kui Erika lõpetas 9. klassi. Sealsamas pildi lähedal armastas diivanil istuda ja arvutiga tegeleda ka Erika. Viimased kaks nädalat on samas kohas, Erika juures, istunud vanaema Sirje. „Ma ainult nutan, ma ei tea, kust küll tulevad need pisarad,“ ütleb vanaema. Tema hääl on  tuhm, nagu inimesel, kes pole pisaratest kaugel.

Lihtsalt hea tüdruk

Erikaga ei olnud vanaemal kunagi probleeme. Õppis hästi, oli korralik ja vanaema teadis alati, kus tüdruk viibis ja mida tegi. „Ma pole veel Erika kaotusest toibunud ja praegu ei suudagi öelda, milline ta oli, mis teda huvitas. Lihtsalt hea tüdruk, muud midagi,“ räägib vanaema. Tal tuleb meelde ainult see, et Erika oskas alati aidata, kui vanaema ja vanaisa mobiiltelefoni, televiisori või arvutiga hätta jäid.

Umbes kaks aastat tagasi läks Erika oma hea sõbra Taneli juurde elama. Või õigemini oli Erikal sellest ajast kaks kodu. Tanel käis Soomes tööl ja sai koju tulla ainult siis, kui töö lubas. Mõnikord sai ta tulla paar korda kuus, teinekord venis paus pikemaks. Vanaema ütleb, et Erika muutus sellest ajast ja ainult paremuse suunas. „Ta muutus nagu täiskasvanumaks, oskas paremini lähedasi sooje suhteid hinnata. Ta helistas mulle palju sagedamini, kui varem. Muidu oli ta isasse, niisugune sissepoole pööratud. Aga see nagu avas ta, ta hakkas rohkem teiste inimeste vastu huvi tundma. Oli rõõmsam,“ räägib vanaema.

Toidutegemine polnud just Erika lemmikajaviide, kuid viimasel ajal pöördus ta õpetuse saamiseks sageli vanaema poole. Mõnikord tõi hästi välja tulnud pirukaid või küpsetisi vanaemale ja vanaisale proovida. Kord olevat isegi pirukas nii hästi välja kukkunud, et vanaisa sõi üksinda ära ja teistele ei jäänudki. 

Kui Tanel Erika esimest korda peolt autoga koju tõi, sai ta Erika vanaemalt kõvasti sugeda. „Ma olin pojast ilma jäänud ja ma kartsin Erika pärast. Võib-olla jätab kooli pooleli või mis kõik, tal oli elu ju alles ees,“ põhjendab vanaema Sirje. 16 sünnipäevaks kinkis Tanel Erikale 16 tulipunast roosi. „Ma ei ole elu sees nii palju roose saanud, kui Erika ühe korraga,“ tõdeb vanaema. Roosid võitsid ka vanaema südame või õigemini tegid selle mõistvaks.

Ainus ja õige

Lähedalt said Erika ja Tanel tuttavaksviis aastat tagasi Erika 9. klassi lõpupeol. „Õppisime Erikaga koos Audru keskkoolis, kuid mina olin vanem ja siis ma ainult teadsin teda. Olin enne seda lõpupidu just tulnud sõjaväest. Hiljem hakkasimegi iga päev suhtlema. Kui teda nägin, tundsin kohe, et tema on see ainus ja õige,“ meenutab Tanel.

Erika ja Tanel jäid kokku kuni Erika surmani. Erika õppis Pärnu Saksa tehnoloogiakoolis raamatupidamist ja viimasel aastal Pärnu kutsehariduskeskuses sekretäriks. Järgmisel aastal oleks ta pidanud ka selle kooli lõpetama. Õppimine edenes vanaema sõnul väga hästi ja Erika kiitis kodus toredaid õpetajaid ja grupikaaslasi. Tanel tegi Soomes plekksepatööd ja pani katuseid, Erika aga koostas viimasel ajal äriplaani, et koos Taneliga asutada Eestis ühine plekitööfirma. Erika hooleks pidi jääma raamatupidamine ja muu paberimajandus. „Mõtlesin Soomes esialgu edasi rügada ja raha kõrvale panna. Umbes aasta pärast oli plaanis Eestisse tagasi tulla. Meil oli Erikaga juba ammu kokku lepitud, et kui Erikal saab kool läbi, siis abiellume,“ räägib Tanel tulevikuplaanidest, mis mitte iialgi ei saa enam sellisel kujul täituda.

lisapilt: 
pildiallkiri: 
VIIMNE PUHKEPAIK: Erika sängitati Audru kalmistul mulda ema kõrvale.