Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Neli aastat taga otsitud rusikakangelane Ivar Närep varjas end Austraalias
superpilt: 
sissejuhatus: 
Politsei pidas Lääne-Austraalias Perthi linna lähedal kinni juba 2008. aastast rahvusvaheliselt tagaotsitava Pärnu kurikuulsa poksiklubi Everlast kasvandiku Ivar Närepi, kes 2007. aastal peksis koos kaaslastega Pärnus ööklubi Sunset juures julmalt läbi Valga ärimehe ja põgenes aasta hiljem kohtupidamise eest Eestist välismaale. Loe edasi ...
tekst: 

Lääne-Austraalia politsei pettustevastase üksuse juht Mark Langford ütles Pärnumaalasele, et politsei leidis Närepi tuntud budismiaktivisti Vello Väärtnõu elukohast voodi alt, kuhu mees oli maja läbi otsima saabunud politseinike eest peitu pugenud. Pärast politseile vahelejäämist võttis Närep ühendust Väärtnõu erasekretäri ja elukaaslase Marju Broderiga, kes ilmus kiiresti sündmuskohale. Väärtnõud ennast kodus polnud, peremees ise olevat sel ajal Hiinas viibinud.

Langfordi sõnul ei suutnud Austraalia politsei aga algul Närepi isikut tuvastada ja ta vabastati. Hiljem õnnestus politseil mehe isik kindlaks teha ja teada saada, et ta on Eestis toime pandud julma peksmise eest rahvusvaheliselt tagaotsitav. Praegu üritab Austraalia politsei koostöös immigratsiooniametnikega Närepit uuesti tabada.

Väärtnõu elukohas läbi viidud läbiotsimine oli seotud Everlasti poksiklubi kasvandike Henri Lebedevi, Marko Stoltsi ja Allar Ahtmanni kinnipidamisega  Austraalias 6. septembril. Neid kõiki süüdistab Austraalia politsei petmistes ja väljapressimistes. Tööjõuvahendusfirma, mille direktoriks oli dokumentide järgi Lebedev, pani internetti üles eestikeelse kuulutuse, pakkudes Austraaliasse saabujaile tasuvat tööd, häid elamistingimusi ja muid soodsaid võimalusi. Kuulutuse peale Eestist Austraaliasse saabunud kaks meest said keevitajatena tööd Perthi äärelinna Carlisle’i ühes ettevõttes. Nad paigatati elama odavatesse hostelitesse, passe keeldusid töövahendusfirma esindajad neile aga tagastamast. Meestele lubati anda ligikaudu 100 austraalia dollarit (ligikaudu 79 eurot) nädalas esmavajalikeks elamiskuludeks. Ülejäänud teenistus läks aga väidetava võla katteks, mille suuruseks oli tööjõuvahendusfirma määranud 25 000 austraalia dollarit (19 685 eurot). Austraalia politsei andmeil ähvardati tööle värvatuid ka vägivallaga, kui nad nimetatud võlga ära ei maksa. Langfordi sõnul on politsei tänaseks päevaks leidnud veel teisigi pettuse ja vägivalla ohvreid ning jätkab nende otsimist. Mitmed väljapressimise ohvrid olevat nõutud summa ka tasunud ja seejärel maalt lahkunud.

2007. aasta 4. augustil pool tundi enne keskööd peksid Närep, Indrek Niit, Aimar Tõnts ja Allan Lebedev Pärnus ööklubi Sunset juures julmalt läbi Valga ärimehe Allain Karuse. Sellele järgnenud eeluurimine ja kohtuprotsess kestsid ligikaudu neli aastat ja juhtum sai lõpplahenduse alles möödunud aasta keskel. Kohus karistas Närepit tagaselja 11kuulise vangistusega, millest pärast eelvangistuse mahaarvamist oleks tal jäänud ära kanda 4 kuud ja 28 päeva. 11 kuud vangistust määrati ka Niidule, Tõnts ja Lebedev pääsesid ühe kuu võrra lühema karistusega.

Samal teemal:

Vello Väärtnõu ja kurikuulsa poksiklubi kasvandike koostöö jätkus Austraalias