Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; nodequeue_queue has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/nodequeue/nodequeue.module on line 445

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/view.inc on line 2421

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in /data02/virt33655/domeenid/www.parnumaalane.ee/htdocs/profiles/openpublish/modules/contrib/views/includes/handlers.inc on line 733
Jalgrattavarguste arv suureneb | www.parnumaalane.ee
  Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Jalgrattavarguste arv suureneb
sissejuhatus: 
Lääne prefektuuri haldusalas on käesoleva aasta jooksul registreeritud ligi 170 jalgrattavargust, kuid see arv on tõusnud kogu eestis. Seetõttu palub politsei inimestel veelgi hoolikamalt oma varal silma peal hoida. Loe edasi ...
tekst: 

Arvestades, et ratastest on saanud varastele ihaldusväärne saak, tasub kindlasti veelkord üle vaadata see, mida me saame teha, et vältida ebameeldivat üllatusi.

Esmalt kodusest ratta hoidmisest. Veenduge, et te pole oma ratta kättesaadavust varastele kuidagi lihtsamaks teinud. Muidugi on kindel, et täielikku vargakaitset on keeruline tagada, aga mugavusest tingituna ja pimesi usaldades ei ole ka võimalik oma vara kaitsta. Tõestuseks olgu see, et mainitud selle aasta juhtumite puhul on vargused toimunud ka väga väikestes ja hõredama asustusega piirkondades. Kahjuks aga kasutavad pikanäpumehed sealsete inimeste usaldust kodukoha turvalisuse osas osavalt ära. Seetõttu on mitmel korral varaste saagiks langenud jalgrattad, mis on jäetud lukustamata trepikodadesse.
Ärge jätke kunagi ratast lukustamata ja võimalusel eelistage lukustatud ratast hoida kindlalt suletud ruumis.
Kahjuks on palju just trepikodades hoitavaid jalgrattad vargusteobjektiks. Kuigi korrusmajades on rataste muud hoiustamise võimalused keerulised, tasub siinkohal ära märkida, et võimalusel ärge hoidke oma jalgrattaid trepikojas. Kui teil on vähegi võimalust, siis hoidke neid võõraste silmade eest eemal – näiteks korteris sees.

Muidugi on siinkohal ka mõtteainest korteriühistutele, kuidas luua oma maja trepikodades turvalisust ja elanike jalgratastele ohutu koht, kus neid hoida. Need nõuavad küll investeeringuid, aga kahjuks ületab mõne rattavargusega tekitatud kahju kordades Eesti keskmist palka, seega majanduslikel alustel tasub ikka hinnata sellise võimaluse loomise otstarbekust.

Veenduge oma kuuri ja keldri vargakindluses.
Nagu eelpool mainitud, pole võimalik täielikku vargakindlust tagada, küll aga tasub kriitiliselt üle vaadata oma panipaigad. Eriti just vanade kuuride ja keldribokside puhul on enamasti vanast puidust koosnev uksesüsteem varastele kerge sissepääs. Kuigi ust võib kaitsta kõige kallim taba, tasub kindlasti üle vaadata, kas see uks, mida taba kinni peab, on samal tasemel. Kui teil on vara, mida kaitsta, siis tuleb ennekõike endal teha kõik selleks, et see kaitse oleks järjepidev. Kuuri ja keldribokside ustel tasub tihendada vahed, et seal paiknev jalgratas ennast kohe varastele ei reklaamiks.
Nutikas lahendus, mida inimesed oma keldrites on kasutanud on veebikaamera, mis aitab keldris toimuval silma peal hoida. Eriti siis, kui keldrisse väga tihti ei satu.
Mõelge, kus ja millal te ratast kasutate ning kas rattalukk on kaasas.
Avalikust linnaruumist toimuvate varguste puhul on kaks olulist tingimust. Valgel ajal varastatud rattad on jäetud valveta ja lukustamata. Tõsi, lühikeseks ajaks ja võib-olla juba mitmendat korda, aga siiski kasutavad vargad ka selle lühikese aja ära. Seega pole olemas ajamäärust, millega on võimalik määrata, kas rattaluku kasutamine on otstarbekas või mitte. Ratas tuleb lukustada alati olenemata ajast, mis te rattast eemal viibite või koha turvalisusest. Kahjuks pole enam turvalist kohta lukustamata jalgrattale ja seega tuleb sellele täiendavalt tähelepanu pöörata.

Avalikku kohta linnatänaval ei tasu pimedal ajal jalgratast ka lukustatuna välja jätta. Ka kõige usaldusväärsemad lukud on pimedatel linnatänavatel varaste jaoks olematuks takistuseks. Nii on ka kesklinna tänavatel vargad leidnud võimaluse rattalukkude lõhkumiseks. Vältige võimalusel öisel ajal jalgratta parkimist avalikes kohtades, sest see pole turvaline. Kindlasti ei tasu ratast valveta jätta terveks ööks, drastilisemal juhul jäeti ratas valveta Pärnu südalinna tänava nurgale lausa kaheks ööpäevaks.
Olge tähelepanelik ka teiste vara suhtes ja andke kahtlustest teada.
Kindlasti tasub tähelepanelik olla võõraste suhtes, kes teie kortermaja trepikojas liiguvad – mis põhjusel või ajendil nad seal on või näiteks jalgratta juures askeldavad. Reageerida tuleb ka siis, kui märkate linnaruumis pargitud jalgratta juures kahtlast tegevust, üritatakse tangidega lukku katki lõigata või muud taolist. Kahjuks on ükskõiksust ja hoolimatust meie ümber palju, seepärast katsuge sekkumise või sekkumata jätmise otsust langetades kindlasti arvesse võtta seda, mida tunneksite ise, kui pealtnägija jätaks teie vara kallale kippumisele reageerimata. Igal juhul teatage võimalusel alati politsei lühinumbrile 110, kui näete toimumas midagi, mis teie kahtlust äratab.

Varastel pole vahet.
Kokkuvõtteks tasub meeles pidada ja jälgida ennekõike ennast, et me ei satuks oma valvsust uinutava mugavuse ohvriks, sest vargad kasutavad selle kohe ära. Soovitame teil kindlasti üle vaadata, kuidas te oma kaherattalisi liiklusvahendeid hoiate, sest reaalne elu on näidanud, et varaste jaoks pole oluline ei ratta mark, mudel ega hind.

Nils Sempelson,
Lääne prefektuuri kriminaalbüroo juht

 

pilt: