Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Kogenud ekspolitseinikku süüdistatakse dokumendi võltsimises
sissejuhatus: 
Pärnu maakohtus peeti reedel eelistung kohtuasjas, kus rollid oleks nagu ära vahetanud. Kui muidu üritab ikka politsei seaduserikkujat oma tegude eest vastutama panna, siis seekord on vastupidi. Roolis telefoniga rääkimisega vahele jäänud seaduserikkuja on kohtu ette tirinud eelnevalt ühegi plekita olnud politseiniku. Loe edasi ...
tekst: 

Juhtum, mis viis Pärnu politsei juhtivametniku Eili Mesipuu kohtupinki, leidis aset mullu 29. veebruaril. Sel päeval sõitis pärnulanna Katrin Pärn väikese kaubikuga Pärnus mööda Oja tänavat. Postimehele antud seletuse kohaselt vajutas ta sõidu ajal mobiiltelefoni kõnevalikuklahvi, et helistada oma tuttavale, kuid tema kõnele ei olevat vastatud ja sellega ka kõik lõppes. Pärna väitel rippus tal telefon kaelas ja ta kasutas alati valjuhääldisüsteemi. Eraldi hands free-süsteemi tal ei olnud. Mõnisada meetrit eemal olevat ta sõitnud mööda seisvast politseiautost, mis talle järele sõitis ja peatuda käskis. Politseiautos olnud Mesipuu ja Kristiina Hallimäe süüdistasid Pärna roolis telefoniga rääkimises ja olevat teatanud, et sellise teo eest on trahv 12 eurot. Pärn oma eksimust ei tunnistanud.

Et rikkumist tõestada, otsustasid politseinikud küsitleda ka Pärna ema, kes istus sõidu ajal kõrvalistmel. Ema andis ütlused ja kirjutas protokollile alla, kuid teksti ja allkirja vahele jäi tühi rida. Pärna väitel kasutas politseinik Mesipuu seda ära ja kirjutas hiljem tühjaks jäänud kohale „Telefoni hoidis ta käes, kuigi käed vabad süsteem olemas.“ Kuna ülemise rea üks täht oli kirjutatud osaliselt alumise rea tähe peale, siis oli seda ka lihtne tuvastada. Väidetavalt võttis ka Mesipuu ise omaks, et nimetatud lause on hiljem kirjutatud. Seadus näeb aga ametniku poolt dokumendi võltsimise eest ette rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistuse.

Mullu mai lõpus kiirkorras peetud kohus karistas Mesipuud 780 euroga. Tänaseks päevaks on ta politseitöölt lahkunud. Mesipuu vaidlustas Pärnu maakohtu esimese, käskmenetluse korras tehtud otsuse, mis tähendab, et nüüd hakatakse kriminaalasja arutama üldmenetluse korras. Kohtuistung on määratud 21. maile. Oma karistuse sai roolis mobiiltelefoniga rääkimise eest ka Pärn, tema eksimust peeti 44 euro vääriliseks.

Eelpool toodud juhtumi kirjeldus põhineb Katrin Pärna poolt öeldule. Selles kirjelduses on aga koht, mis vajaks täpsemat selgitust. Nimelt see, kuidas kogenud politseinik, kes väidetavalt tahtis dokumenti võltsida, tegi seejuures nii lihtsa vea, et kirjutas ülemisel real oleva teksti alumise rea teksti peale. Prokurör Elle Keeman ega ka Mesipuu kaitsja Paul Järve ei nõustunud seda kommenteerima.  

Mesipuu versiooni juhtunu kohta me ei tea ja ka Õhtulehele ei nõustunud ta väidetavat dokumendivõltsimist kommenteerima. „Ma ei taha sel teemal enne kohtuotsust midagi rääkida. Võin öelda ainult seda, et ma ei ole võltsimist toime pannud. Mind hämmastab kõige rohkem see, et juhtumist on pikalt kirjutatud ja räägitud enne, kui keegi oleks omale asja selgeks teinud. Katrin Pärna seisukohti ei oska ma isegi kommenteerida,“ ütles Mesipuu.

pilt: 
pildiallkiri: 
EITAB: Endine politsei juhtivametnik Eili Mesipuu eitab dokumendi võltsimist.