Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Pärnu Kontserdimajas avatakse Järvi Festivali avapäeval Neeme Järvi juubelinäitus
superpilt: 
sissejuhatus: 
Järvi Suvefestivali ajal on Pärnu kontserdimajas avatud näitus „Neeme Järvi 75 ja Vardo Rumessen 70“. Näituse avamine on festivali avapäeval, neljapäeval, 26. juulil kell 17.30 Pärnu kontserdimaja kolmanda korruse fuajees. Loe edasi ...
tekst: 

Näitusel on eksponeeritud 80 kontserdiplakatit ning rohkem kui 100 heliplaati maestro esinemistelt üle kogu maailma.

Neeme Järvi kauaaegse sõbra, pianisti ja muusikateadlase Vardo Rumesseni tegevust kaardistavad näitusel nii heliplaadid kui erinevad trükiväljaanded.

Näituse avamisel esitletakse ka maestro juubeliks Inglise heliplaadifirma Chandos Recordsi poolt välja antud duubelplaati, mis kannab nimetust „Neeme Järvi. Highlights from a remarkable 30-year recording career”. Juubeliplaati on võimalik endale soetada näituse avamisel ning plaatide jätkumisel kogu Järvi Suvefestivali toimumise vältel.

Pärast näituse avamist kell 18 saab Pärnu kontserdimajas kuulata Vardo Rumesseni musitseerimisel Frédéric Chopini valsse, etüüde, ballaade, nokturne ja teisi väikevorme.

Enne Järvi Suvefestivali avakontserti jagab maestro Neeme Järvi ka soovijaile uuele juubelikogumikule autogramme.
Neeme Järvi on maailmas tuntumaid eesti muusikuid ja eesti muusika esitajaid. Tema juhatatud muusikat on salvestatud ligi 450 plaadile. Neeme Järvi elu- ja loometegevust kajastav ainestik on koondatud isikuarhiivi ning 2004. aastal alustas maestro aastate jooksul kogunenud materjalide üleandmist Eesti Rahvusraamatukogule tervikliku kogu tarvis, mida saaks ka avalikkus kasutada. Kogus leidub lisaks esinduslikule valikule kontserdiplakatitest veel hooaegade brošüüre, arvukalt ajalehtede väljalõikeid, intervjuusid, kirjavahetust, fotosid jpm.

Neeme Järvi plakaktitenäituse pealkiri on „Reis ümber maailma“. Plakatite vahendusel on võimalik teha ümbermaailmareis ja mõista Neeme Järvi rahvusvahelist haaret muusikamaailmas. Afiššidel vahelduvad orkestrid ja kontserdisaalid, kuid orkestrite ees seisab dirigendina alati Neeme Järvi.

Kui Neeme Järvi kogu plaatide nimistu küündib ligi 450-ni, siis Chandosele salvestatud toodang moodustab sellest vähemalt kolmandiku. Neeme Järvi on koostöös Chandosega välja andnud enam kui 150 CD-d, nüüdne valik on mahutatud kahele heliplaadile ning annab ülevaate 30 tegutsemisaastast koostöös Chandosega. „Highlights…“ näitab Neeme Järvit kokku seitsme orkestriga – Royal Scottish National Orchestra, Bergeni Filharmoonia orkester, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, Detroit Symphony Orchestra ja Chicago Symphony Orchestra.

Esimese CD avab Antonín Dvořáki kontsertavamäng „Karneval“, ilmunud 1992. aastal ning teine plaat algab Dmitri Šostakovitši „Piduliku avamänguga“, mõlemad salvestused on tehtud koos Šoti orkestriga. Valitud heliloojate hulgas on juba nimetatute ning tuntumate kõrval veel norra klassikud Johan Halvorsen ja Johan Severin Svendsen, keda Järvi on plaadistanud just viimasel kümnendil, ameerika heliloojad Detroiti SO ajast William Grant Still, Duke Ellington ja Samuel Barber. Eesti muusikast on mahtunud valikusse viimane osa Heino Elleri „Viiest palast“ ning Arvo Pärdi „Credo“, kus solistiks on pianist Boris Berman. Soliste on mujalgi nimekaid, nagu lauljad Felicity Lott, Linda Finnie ja Suzanne Murphy.

 

Festivali veebileht: www.jarvifestival.ee

teema: