Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Pensionile lisateenimine tõi nälja majja
sissejuhatus: 
„See oli nagu pauk selgest taevast, ma ei osanud midagi niisugust isegi mitte unes näha,“ õhkab Maire (nimi muudetud) talle ühel päeval koju saabunud kirja kohta. Selle ajani oli ta arvanud, et võlad tekivad siis, kui tööd ei ole. Nüüd sai ta aga teada, et tegelikult võib olla vastupidi ja pensionile lisateenimine võib tuua endaga kaasa kopsaka võlanõude. „Nädala või nii olime päris näljas,“ meenutab Maire (75), mis võlg maksuameti ees endaga kaasa tõi. „Kas nüüd päris näljas, aga … Mis siis inimesel vaja on, natukene vett ja midagi kõhtu ka,“ täpsustab Maire poeg, kes tollal oli töötu. Loe edasi ...
tekst: 

Maire võlg maksuameti ees oli tema pensioni suurust arvestades tohutu – koos intressiga 850 eurot. „See on peaaegu minu kolme kuu pension. Mul arestiti pangaarved ja puha,“ ütleb Maire. Võlg maksuameti ees tõi omakorda kaasa selle, et kätte jäänud pensionirahast piisas vaid hinge sees hoidmiseks, mitte rohkemaks. Puudus hakkas igapäevaelu pärssima ja tekkisid uued võlad. Maire puid osta ei jõudnud ja tuli kütta elektriga. Elektrivõlg keris kuust kuusse, kuni kasvas Mairel samuti üle pea. Elekter võeti välja.

Konks oli maksuvabas miinimumis

Maire võlaprobleem sai alguse esmapilgul heast mõttest piskule pensionile tööga lisa teenida. Tagantjärele targana Maire muidugi teab, et selle asja juures on väike konks ja oleks tulnud kohe kõik täpselt endale selgeks teha. Seadusepügalad ei ole aga 75aastase Maire tugevaim külg. Tema mõtles maainimese moodi lihtsalt ja selgelt: kui teen tööd ja selle eest makstakse palka, siis on see minu ja kogu lugu. Ja nii võttis Maire veel teisegi väikese tööotsa, tervist ja aega tal oli. Ikka selleks, et ise paremini toime tulla ja veel lastelegi toeks olla.

Konks, mida Maire algul arvestada ei osanud, seisnes aga selles, et Mairel arvestati maksuvaba miinimumi nii pensionist kui tema palgast. Seaduse järgi saab seda arvestada ainult ühes kohas ja Maire oleks pidanud valima kahest võimalikust ühe. Maksudeklaratsioonide esitamise järel tuli see välja ja maksuamet nõudis terve aasta vältel maksmata jäänud tulumaksu osa tagantjärele sisse. Niimoodi ränk arve Maire postkasti potsataski.

Nüüd on Maire suutnud juba võla ära maksta. „Ma olen eestiaegse kasvatuse saanud inimene. Võlg on võõra oma, see tuleb ära maksta. Kasvõi veri ninast välja,“ räägib Maire. Samas jäi talle tunne, et midagi on ka riigi või tööandja suhtumises valesti. Tema arvates peaks keegi ütlema ja õpetama, et vanainimest pärast maksudeklaratsioonide esitamist selline üllatusarve postkastis ei ootaks. „Ma ei tahtnud ju kedagi petta, ma lihtsalt ei teadnud. Lihtsalt ei tulnud selle peale, et tööd tehes võid omale võla kaela tuua,“ põhjendab Maire.

Maksuametist öeldi, et Maire probleem ei ole neile sugugi uus ega tundmatu ja seda tulevat ette suhteliselt sageli. „Tööandja peaks vanainimesega töölepingut sõlmides temalt kindlasti küsima maksuvaba miinimumi arvestamise kohta. Nooremad pensionärid üldjuhul muidugi teavad  seadust, aga eakamad mitte alati,“ rääkis oma kogemuse põhjal maksuameti infotöötaja. Kui palju selliseid juhtumeid aastas ette tuleb, ei osanud töötaja öelda.

pilt: 
pildiallkiri: 
SELJAGA: Maire oli valmis lahkelt oma üleelamistest ja probleemist rääkima, kuid ei nõustunud mingi hinna eest pildile jääma.