Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Stradivariuse viiulite nimesilte võidakse võltsida
superpilt: 
sissejuhatus: 
Oktoobri lõpus kirjutas „Pärnumaalane“ ühte Pärnu antiigiärisse müüki toodud vanast Stradivariuse nimesildiga viiulist. Tuleb aga välja, et mõnes antiigipoes on samasugused pillid päris igapäevane kaup. „Iga teine viiul, mida müüa pakutakse, on Stradivarius,“ räägib teine Pärnu antiigiäri omanik. „Mul on praegugi siin kaks tükki müügis.“ Loe edasi ...
tekst: 

Kolmanda, kõige parema ja tõeliselt hea Stradivariuse nimesildiga viiuli olevat antiigiäri omanik mõni aeg tagasi maha müünud ja see polevat kaugeltki ainus selline pill, mis tema juures ostja leidnud.

Müügis olevatest „Stradivariustest“ ühel on küljes ka hinnasilt 230 eurot. See on tuhmunud lakiga suhteliselt raske pill. „Vabriku toodang,“ ütleb antiigiäri omanik. Head kõla sellest pillist loota ei tasuvat. Teise pilli lakk helgib ja käes hoides tundub see imeliselt kerge. Hinnasilti viiulil pole. Omaniku arvates on tegu meistri valmistatud pilliga, mille hind selguvat alati läbirääkimiste käigus. „Ega nimi, mis kasti sees oleval sildil on, ei maksa koopiapillide puhul midagi, hinna määrab ära ikka viiuli kõla,“ lisab ta.

Kindlasti võib sellise hea pilli hind lõppeda aga kolme nulliga. Internetis väidetakse, et kõige kallimad 18. sajandil valmistatud Stradivariuse koopiad on maksnud sadu tuhandeid eurosid.

Samas Pärnu antiigiäris pakutakse lisaks Stradivariustele müüa ka Amati (Stradivari õpetaja ja pillimeister) nimesildiga viiulit . Äri omaniku väitel on just see pill kõige parema kõlaga ja kõige väärtuslikum.

Ka Stradivariuse silte võidakse võltsida

Antiigiäri omaniku sõnul ta ise viiulit ei mängi, kuid tunneb selle pilli vastu erilist huvi ja on tegelnud nende ostmise-müümisega juba paarkümmend aastat. Algul olevat temagi olnud väga entusiastlik ja lasknud mõne pilli vanusegi ära määrata. Vähemalt üks neist olevatki olnud valmistatud mitusada aastat tagasi, kuid sellegipoolest mitte ehtne Stradivarius. Kui nüüd talle mõnd Stradivariuse nimesildiga viiulit pakutakse, võtvat ta asja juba liigse õhinata. „Ma ei arva kunagi, et see võiks ehtne Stradivarus olla,“ ütleb antiigiäri omanik.

Pärnu ülejäänud antiigiärides on Stradivariuse nimesildiga pillid siiski väga haruldane kaup. Nagu juba öeldud, on veel üks selline pill teises poes praegu müügis, kolmandas poes olevat Stradivarius kunagi müügis olnud, neljandast aga saab osta möödunud sajandi lõpus NSV Liidus valmistatud pilli. Ühe antiigiärimehe hinnangul ei saa olla võimalik, et sellist kaupa tuuakse massiliselt antiigiäridesse müüki ja ta ei välista, et tegelikult liimitakse kaasaegsete pillide põhja Stradivariuse võltsitud nimesildid. „Head pillid liiguvad muusikute hulgas käest kätte, neid antiigiäridesse naljalt ei tooda. Väga vanana näivaid Stradivariuse nimesilte võib ka tänapäeval valmistada. Kui mõne viiuli põhjas on Stradivariuse nimesilt, siis see veel ei pruugi tähendada, et tegemist on ajaloolise pilliga,“ leiab antiigiärimees.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                              

pildiallkiri: 
KAKS „STRADIVARIUST“: Pärnu antiigiäris müügis oleva kahe viiuli põhjas on kiri, mis ütleb, et need on valmistanud Antonius Stradivarius 18. sajandil.