Veebiajaleht, mida saad teha ise
02/01/2014 - 00:00
Täna algab võimsa avakontserdiga Rahvuvaheline Järvi Suvefestival
superpilt: 
sissejuhatus: 
Järvi Suvefestivali avakontserdil esineb täna kell 20 Pärnu kontserdimajas Paavo Järvi dirigeerimisel festivaliorkester, segakoor Latvija ja solist Aile Asszonyi. Ettekandele tuleb Felix Mendelssohn-Bartholdy Sümfoonia nr 5, Francis Poulenci „Litanies à la vierge noire: Notre-Dame de Roc-Amadour” („Litaaniad Mustale Neitsile: Roc-Amadouri Jumalaemale”. Loe edasi …
tekst: 

Järvi Festivaliorkester on festivali kunstilise nõustaja Paavo Järvi sõnul loodud selleks, et ka Eestis oleks võimalik kuulda parimaid maailma lavadel esinevaid muusikuid, kellega Paavo ja Neeme Järvi koos on töötanud. Orkestris mängivad kõrvuti parimad mängijad Eesti orkestritest, välismaal karjääri tegevad eestlased ning neile täienduseks soolomängijad Euroopa tipporkestritest. Lisaks orkestris mängimisele astutakse koos üles ka kammermuusika kontsertidel ning paljud orkestri liikmed annavad oma teadmisi noortele muusikutele edasi ka festivali kõrval toimuvatel meistrikursustel. Festivali jooksul loodud kontaktid avavad võimalusi koostööks ning Eestis ning välismaal tegutsevate muusikute vaheline koostöövõrgustik annabfestivaliorkestrile täiendava mõõtme. Orkestri kontsertmeister on Florian Donderer Deutsche Kammerfilharmonie Bremenist.

Orkestri ning festivali kõla kujundavad teiste seas Berliini Filharmoonikute soolovioola Máté Szücs, Haagi Residentie Orkestri vioola kontsertmeister Mikhail Zemtsov, Weimari Staatskapelle soolometsasarv Fritz Pahlmann, eestlastest Martin Kuuskmann, Kalev Kuljus, Teet Järvi, Toomas Vavilov, Marius Järvi, Arvo Leibur, Mari-Liis Päkk, Indrek Leivategija, Juta Õunapuu ja paljud teised.

Järvi festivaliorkester esineb Paavo Järvi juhatusel ka kontserdil Viva! Mozart 29.07 Pärnu kontserdimajas, mil orkestri ees soleerivad Kalle ja Kristjan Randalu ning Annely Peebo. Lisaks Mozarti muusikale on kavas Wagneri Wesendoncki laulud ning Eesti heliloojad Pärt ja Tulve.

Järvi Festivali teeb eriliseks see, et siin esineb 3 sümfooniaorkestrit – lisaks festivaliorkestrile ka Pärnu Linnaorkester ja Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester.

Sellel aastal tähistatakse Järvi Suvefestivalil ka Neeme Järvi 75. juubelit. Maestro õpetab festivali jooksul nii noori dirigente kui astub publiku ette pidulikul lõppkontserdil.

Kammermuusika kontsertidest suurejoonelisim on 28.07 Pärnu Kontserdimajas toimuv 2 vaheajaga gaalakontsert. Sellel kontserdil tuleb esiettekandele muuhulgas ka festivali tellimusel valminud Helena Tulve uudisteos.

Omanäolised kavad on koostanud Martin Kuuskmann ning Kalle Randalu. Esimene toob 27.07 Ammende Villa õuel publikuni bossa nova muusika võlud ning teine 31.07 Pärnu Kontserdimajas hõrgu kammermuusika kava.

Loomulikult ei puudu festivalilt ka lai Järvi muusikapere. 30. juuli on lausa nimetatud Järvipäevaks, kui üles astutakse erinevates koosseisudes mitmel kontserdil.

Mitmel moel on sellel aastal mõeldud ka järelkasvule nii publiku kui muusikute poole pealt. Lastele on mõeldud kontsert Ammende Villas 29.07, kus astuvad üles festivali esinejate lapsed ning kontserti vahendab Robert Annus.

Publikule on seekord avatud ka osad dirigeerimise meistriklassid, kus on võimalik näha, mida ikkagi dirigentidele õpetatakse. Lisaks toimuvad festivali kõrval aina laienevas mahus ka Järvi Festivali Meistrikursused, mis on kasvanud mahukaimateks kursusteks Eestis sisaldades instrumendiõppele ning dirigeerimiskursustele sellel aastal ka heliloomingu kursuseid.

Enne kontserti kell 17.30 avab Neeme Järvi koos Vardo Rumesseniga juubelinäituse, millele järgneb Vardo Rumesseni kontsert.

 

teema: